Švýcarsko

Podnik Stefana Näfa, Švýcarsko

O podniku

Rok založení

1978

Zaměstnanci

Stefan Näf

Regula Näf

Peter Näf (šéf senior)

Hospodářská zvířata

20 dojných krav, 15 až 20 mláďat pro následný chov, v zimě 4 až 5 telat

Zemědělská plocha

34 hektarů luk a pastvin

5 hektarů lesů

Střídání plodin

Pouze louky a pastviny

Složení půdy

Těžká, jílovitá půda s relativně nízkým obsahem humusu

Množství dešťových srážek za rok

1.600 mm

Používané stroje

1 traktor ELIOS 220

1 shrnovač LINER 370

1 obraceč VOLTO 58

1 žací stroj

1 sběrací vůz do svahů

O Švýcarsku

Obyvatelstvo

Cca. 8,1 milionů obyvatel

Rozloha

41.285 km² (4,1 mil. hektarů)

Zemědělská plocha

1,05 mil. hektarů

Počet zemědělských podniků

57.600

Průměrná velikost podniku

18,3 hektarů

„Díky strojům a mechanizaci jsou dnes plochy zpracovány mnohem rychleji, než tomu bylo před 15 lety!“

 

Také když by si Stefan Näf jednou rád pospal, užívá si tento klidný okamžik se zvířaty a při ranním dojení plánuje svůj náročný pracovní den. Ten začíná dle ročního období v půl šesté ráno a je naplněn nejrůznějšími činnostmi: dojení, práce ve stáji, práce na poli, péče o stroje, údržbové práce a péče o krajinu.

 

Požadavky na produkci mléka k výrobě sýrů jsou extrémně vysoké. „Výroba sýrů je velmi citlivý proces. Nežádoucí látky nejsou třeba, a také při silážování se jich musíme zříci, “ popisuje Stefan Näf proces výroby. Proto krmí výhradně senem. Také doplňková výživa s výživnými krmivy by znamenala dodatečné výdaje a rozdíl nákladů a výnosů by mohl rychle nabrat negativních hodnot. Množství mléka za rok se pohybuje kolem 6.000 až 6.500 litrů na krávu. To je množství, se kterým je Stefan spokojený. Dosáhl ceny mléka kolem 0,70 švýcarských franků za litr, tj. přibližně 0,57 Euro.

 

Stefan Näf se rozhodl pro produkci vysoce kvalitního mléka k výrobě sýrů, která je také spojená s většími výzvami v oblasti zahraničního obchodu. Produkce sena je pracovně náročná a vyžaduje v době jeho sklizně stabilní, suché počasí. Zpravidla tři seče ročně probíhají v květnu, červenci a v září, protože už v říjnu může napadnout první sníh.

 

Ke sklizni sena používá Stefan Näf traktor ELIOS 220 společně se shrnovačem LINER 370. Kromě toho využívá samozřejmě speciální stroje vhodné pro alpský region, jako jsou například žací stroj s pracovním záběrem 2 metry a sběrací vůz pro strmé svahy. „Tak můžu dobře pracovat na loukách i s traktorem ELIOS a práci racionálně zvládnout. Právě při špatném počasí, nebo pokud je půda vlhká, je sjíždění strmých svahů velmi obtížné. Tady je potřeba opatrnost,“ vysvětluje Stefan Näf své rozhodnutí. Kromě toho jsou stroje výkonné a mnohostranné: „Díky strojům a mechanizaci jsou dnes plochy zpracovány mnohem rychleji, než tomu bylo před 15 lety!“, popisuje vývoj v mléčném hospodářství. S traktorem ELIOS 220 zvládne také typické údržbové práce na loukách i metání kejdy či hnoje.


Galerie obrázků


Making Of - v zákulisí