Thajsko

Aroon Thala-in, Thajsko

O podniku

Založen v roce

1986

Zaměstnanci

Pouze rodinná firma

Hospodářská zvířata

Slepice a husy pro vlastní potřebu

Obhospodařovaná plocha

37 Rai, (6 hektarů / 14,6 akrů)

Složení půdy

Jílovitá půda

Množství dešťových srážek za rok

Cca. 1 000 mm v provincii Khon Kaen.

V průměru spadne v severovýchodním Thajsku cca. 1 200 mm.

Používané stroje

1 TALOS 120

O Thajsku

Obyvatelstvo

Přibližně 68 mil. obyvatel

133 obyvatel na km² (na 247 akrů)

Celková plocha

Cca. 51,3 mil. hektarů (cca. 126,7 mil. akrů)

Obhospodařovaná plocha

Cca. 24 mil. hektarů (cca. 59,2 mil. akrů)

Z toho připadá cca. 9,9 mil. hektarů na pěstování rýže, následované cukrovou třtinou, maniokem, kukuřicí a přírodním kaučukem.

Počet zemědělských podniků

Cca. 1,5 milionu

Průměrná velikost podniku činí 3 hektary. Více než jedna třetina podniků ovšem obhospodařuje méně než 1,5 hektaru.

Rýže je po kukuřici a před pšenicí druhou nejdůležitější obilovinou na světě.

 

Rýže je po kukuřici a před pšenicí druhou nejdůležitější obilovinou na světě. Více než 90 procent celosvětové produkce rýže pochází z Asie, kde je rýže dodnes z velké části pěstována ručně na velmi malých polích. Klima v jihovýchodní Asii je pro pěstování rýže ideální. Rýžových farem je více než 200 milionů a zejména ve venkovských oblastech je pěstování rýže pro několik milionů lidí jediným zdrojem příjmu. Pěstování probíhá v zásadě dvěma způsoby: mokré a suché. Kolem 80 procent celosvětové produkce rýže dnes pochází z mokrého způsobu pěstování. Vždycky tomu tak ale nebylo. Rýže byla přešlechtěna na vodní rostlinu. Rýže zvládá dobře povodně, protože si v průběhu tisíciletí vytvořila tzv. větrací buňku v kořenech - tzv. Aerenchym, která reguluje výměnu plynů v tkáních rýže. Výhoda pěstování rýže v zaplavených oblastech spočívá v tom, že je tlak škůdců a plevelů nižší. Suchá rýže je dnes považována za poddruh současné rýže. Pěstování na nezaplavených polích v regionech s nízkým úhrnem srážek je nákladově stejné, jako mokré pěstování. Suchá rýže vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu a na polích se pěstitelé musejí potýkat s vysokým množstvím plevele. Výnosy suché rýže jsou zpravidla mnohem nižší, ale pro své velmi intenzivní aroma je suchá rýže velmi ceněna.

Díky traktoru TALOS je možné na polích pracovat kdykoliv, dokonce i při velmi vysokých teplotách.

 

Zatímco rýže roste, aplikuje Aroon Thala-in dvakrát hnojivo. Aplikace probíhá ručně. Poprvé v době, kdy jsou rostliny staré dva až tři měsíce, a podruhé v srpnu/září, bezprostředně po kvetení. Sklizeň probíhá běžně v listopadu a prosinci. Několik dnů před sklizní je voda z polí odvedena, aby bylo možné na pole vjet s malými sklízecími mlátičkami na rýži. Průměrný výnos, kterého zemědělec dosáhne, se pohybuje kolem 500 kilogramů na Rai, v přepočtu cca. 3 tuny na hektar.

 

Aroon Thala-in je velmi hrdý na traktor CLAAS, kterého označuje jako „skutečného partnera“. V roce 2011 jej poprvé viděl na jednom předvádění. „Sledoval jsem trh a uvažoval jsem o několika značkách, a vlastně jsem chtěl zakoupit stroj od jiné značky.“ Později byl však natolik zaujat výkonností a vybavením stroje, že své rozhodnutí změnil. „Obchodník mi umožnil provést testovací jízdu, a byl jsem okamžitě rozhodnutý,“ vzpomíná Aroon. Ještě ten samý den traktor zakoupil. „Můj táta dříve pracoval s buvolem a já jsem měl poté jednonápravový traktor. V oblasti tehdy nebyly žádné traktory,“ ohlíží se Aroon Thala-in. Od té doby, co koupil traktor, stal se jeho život a život jeho rodiny snazší a příjemnější. „Jezdit s ním je tak pohodlné, máme na výběr více převodových stupňů a především: Na polích teď můžeme pracovat kdykoliv, dokonce i v horkých dnech, kdy slunce pálí a kdy bychom se museli běžně schovávat ve stínu.“ Teď sedíme v traktoru a díky střeše, která nás chrání, můžeme nadále pracovat. „Je to mnohem lepší než ručně vedené nářadí, se kterým se člověk navíc velmi unavil.“ Ano, můžeme říci, že traktor z něj udělal energičtějšího a šťastnějšího člověka.


Galerie obrázků


Making Of - v zákulisí